top of page

JÁTRA

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon

JÁTRA

 

Hra Játra, kterou napsal Jiří Stránský v roce 2009, byla inspirována stejnojmenným příběhem z jeho knihy Štěstí. Tato sbírka povídek, vycházející z autorových osobních zkušeností politického vězně 50. let, poprvé vyšla v roce 1969 a ještě před distribucí byla zakázána.

 

V komunistickém Československu, zejména v 50. letech minulého století, bylo desetitisíce až statisíce muklů nuceno pracovat za nelidských podmínek v uranových lágrech. Mezi nimi byly tisíce tzv. politických vězňů, z nichž přes 2000 se nedožilo svého osvobození, či "odkroucení" si trestu (většinou za vlastizradu). Z lágrů si pak vězni, pokud léta tvrdé práce v lágrech přežili, odnášeli následky ozáření - rakovinu, často rychlou smrt.

 

Játra jsou oživeným příběhem lásky mezi hromadami hlušiny a vytěženého uranu. Bývalá civilní pracovnice na lágru Bytíz, nyní pětasedmdesátiletá Květa se po letech vrací se svou dcerou a vnučkou na místo zaniklého lágru Bytíz, kde se poprvé seznámila se svým milým, muklem Radkem. Vzpomínky brzy pohltí Květinu mysl, rozpletou jazyk v živé vyprávění. A jak to, co bylo, ovlivnilo to, co je dnes.

Komorní scéna Anti.kvariát Dejvického divadla se tak vyplňuje mezigenerační výpovědí tří žen, panoramatickou krajinou Bytízských hald, zpěvem tří postav v krojích barvy muklovských uniforem a odkrýváním vrstev skutečnosti a minulosti. Celou scénografickou krajinu aktivuje jako svébytný objekt žijící svým vlastním životem model původní krajiny bytízké šachty a tří přilehlých hald.

 

PREMIÉRA: 29.11. 2019, Dejvické Divadlo

REŽIE: Josefína Formanová

DRAMATURGIE: Eva Suková

SCÉNOGRAFIE A KOSTÝMY: Natálie Rajnišová

HRAJÍ: Johanna Tesařová, Antonie Formanová, Jana Holcová, Lukáš Příkazský, Anežka Konečná, Klára Fleková, Mariana Hradilková

FOTO: Hynek Glos, Natálie Rajnišová
bottom of page